Jak zaprojektować ✅funkcjonalną ✅estetyczną i ✅ładną łazienkę w swoim domu/mieszkaniu?

✅Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu oraz każdym mieszkaniu. Ograniczona ilość miejsca duża ilość niezbędnych elementów oraz funkcjonalność jaką musi spełniać sprawiają, że warto poświęcić czas i przemyśleć każdą możliwą opcję.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu oraz każdym mieszkaniu. Ograniczona ilość miejsca duża ilość niezbędnych elementów oraz funkcjonalność jaką musi spełniać sprawiają, że warto poświęcić czas i przemyśleć każdą możliwą opcję.

Warto zacząć od wirtualnego „wstawienia” wszystkich niezbędnych elementów czyli:

  • umywalki,
  • lustra,
  • kabiny/wanny,
  • ubikacji,
  • pralki,
  • piecyka gazowego,
  • mebli.

Minimalna przestrzeń przy każdym z urządzeniu aby z niego wygodnie korzystać to min. 100x70cm. Przed wanną minimalna przestrzeń to 50 cm. Oczywiście jeśli wielkość łazienki to minimalne 4-6m2 tylko więcej niż 10m2 minimalne odległości nie mają takiego znaczenia.

Ciasnota i niewygoda łazienkowa to powszechność w większości mieszkań. Poprawienie funkcjonalności  w bardzo małej łazience można osiągnąć kosztem innego pomieszczenia ale polecamy raczej o sprawdzenie różnych wielkości np. pralki, sposobu otwierania kabiny i jej ustawienia czy możliwości montażu jakiegoś elementu pod kątem 45stopni w rogu. Dla osiągnięcia dużej funkcjonalności powierzchnia powinna wynosić od 6 – 8m2 dla całej nawet 4 osobowej rodziny.

Dopasowanie wielkości wyposażenia, zaplanowanie półek w ścianach czy wmontowanie zestawu podtynkowego także może okazać się skutecznym rozwiązaniem w projektowaniu funkcjonalnej łazienki.

Kabina prysznicowa vs wanna to także jedna z decyzji, która pozwoli na projekt lepszej łazienki.

Producenci znając polskie realia oferują więcej urządzeń oraz produktów dostosowanych do wnętrz o ograniczonej powierzchni.

Powstają specjalne ceramiki, płytki, elementy wykończenia przeznaczone do małych funkcjonalnych łazienek.

Wąskie płytki, cokoły z zaokrąglonymi brzegami pozwalają na estetyczne wykończenie półeczek nawet w bardzo małych miejscach.

Funkcjonalna łazienka na małej powierzchni czy to w ogóle możliwe?

Duże płytki ceramiczne dają możliwość uzyskania jednolitej, iluzorycznie większej płaszczyzny.

Błyszczące płytki ceramiczne czy inne elementy takie jak szkło, metaliczna mozaika, lakierowane meble na wysoki połysk czy lustra to także mogą pomóc w wizualnym powiększeniu powierzchni.

Jasne barwy płytek pozwolą na uzyskanie wizualnie większej przestrzeni. Odcienie płytek takie jak biel, szarość, błękit czy jasna zieleń najlepiej sprawdzą się w łazience.

Sposób ułożenia płytek – w przypadku prostokątnych płytek, ułożonych poziomo uzyskamy wrażenie przestrzeni. Zastosowanie wzorzystych płytek ceramicznych, deseni, pasków może doprowadzić do optycznego zmniejszenia łazienki.

Bezbarwne, gładkie szkło w połączeniu z chromowanymi profilami oraz bezbarwnym szkłem to również dobre rozwiązanie dla małej łazienki.

Oświetlenie odpowiednio zaprojektowane o odpowiedniej sile oraz ustawieniu zapewni wrażenie czystości oraz optycznie powiększy miejsce.

Standardy łazienkowe w mieszkaniu

W większości mieszkań łazienka jest połączona z WC. Jeśli mieszkanie ma powierzchnię większą od 65m2 warto pomyśleć o oddzieleniu WC z łazienką lub zrobienie dodatkowego WC co pozwoli na podniesienie standardu mieszkania.

Dwie pełnowymiarowe łazienki mogą być standardem dla mieszkań o powierzchni powyżej 70m2 w przypadku gdy mieszkanie zamieszkuje większa liczba osób np. 5 osobowa rodzina.

Eksperci Twierdzą iż:

Aranżowanie miejsca w łazience wymaga wiedzy oraz doświadczenia i nie jest łatwym zadaniem. Jednym z elementów o którym zapominamy w czasie projektu łazienki jest WENTYLACJA. Dobrze zaprojektowania wentylacja stwarza również konieczność sprytnego ukrycia w dekoracjach kanałów tak aby funkcjonalność nie kolidowała z estetyką wykończenia.