Projektowanie łazienki. ✅10 subiektywnych rad architektów w czasie projektowania łazienki.✅

Jak projektować funkcjonalną łazienkę❓ Odwiedzenie administracji budynku, ✅spółdzielni✅, wspólnoty mieszkaniowej✅ w celu zapoznania się z planowanymi remontami instalacji wodno kanalizacyjnymi, centralnego ogrzewania czy instalacji gazowej.


Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

1. Przed remontem.

Odwiedzenie administracji budynku, spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej w celu zapoznania się z planowanymi remontami instalacji wodno kanalizacyjnymi, centralnego ogrzewania czy instalacji gazowej. Pozwoli to na lepsze zaplanowanie remontu i uniknięcie ewentualnych problemów jeśli jakieś remonty są planowane. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań z rynku wtórnego, które lata świetności mają już za sobą i będą przechodziły remont generalny. Warto również sprawdzić wydajność wentylacji oraz zapewnić jej niezawodność.

2. Łazienka musi być wygodna.

Małe elementy takie jak umywalka wcale nie muszą być wygodne. Umywalka w której nie zmieści się wiele, toaleta wciśnięta w kąt, ciasna kabina prysznicowa nie zawsze zapewnią duży poziom komfortu. Natomiast większa umywalka, dobrze zaprojektowana wcale nie musi wpłynąć na optyczne zmniejszenie przestrzeni w łazience. Pomyśl o wygodzie zapewniając minima przed elementami wyposażenia, które sprawią, że będzie łatwy dostęp do umywalki, kabiny, pralki czy innego wyposażenia. Strefy mogą się zaziębiać czyli przestrzeń przed toaletą, umywalką czy wanną mogą być przestrzeniami wspólnymi.


3. Wanna i prysznic

Rozwiązanie 2 w jednym czyli wanna połączona z parawanem tworzy idealne rozwiązanie nie zabierając zbyt dużo przestrzeni. Parawany występują w wielu różnych rodzajach jednak najlepiej jest wykonać z płytek ceramicznych. Pozwoli to na solidne pewne rozwiązanie, które pozwoli na stworzenie spójnego rozwiązania. Można również zastosować szybę przeźroczystą, która zapewni trwałość oraz nie zmniejszy optycznie łazienki.

Umywalka czy 2 umywalki? Wygoda korzystania jak również koszty montażu 1 dużej umywalki vs 2 mniejszych mogą znacząco wpłynąć na remont łazienki.

4. Wielkość płytek czyli jakie płytki wybrać?

Czym większe płytki tym spójniejsza, bardziej jednolita będzie struktura a co za tym idzie powierzchnia optycznie się powiększy. Będzie również mniej fug. Najważniejsze przy wyborze płytek są:

  • kolor,
  • deseń,
  • rodzaj powierzchni ,
  • proporcje.

Dekory w przypadku małych powierzchni wnoszą wrażenie nadmiaru dlatego każdy kto projektuje łazienkę szczególnie w przypadku małych powierzchni powinien zrezygnować z ceramicznych listew dekoracyjnych z ornamentami.

5. Jakie płytki na ściany?

Na ściany można położyć płytki ceramiczne, lustra a także kamień. Jednak coraz powszechniejsze stają się również rozwiązania takie jak tafle szkła bezbarwnego oraz lakierowanego na dowolny kolor jak również wszelkiego rodzaju drewno dekoracyjne. Ściany można również pomalować przy wykorzystaniu specjalnej farby do łazienek. Ważne jest aby powierzchnie optycznie powieszały przestrzeń a można to osiągnąć dzięki gładkim, dużym taflom o jasnych kolorach. Można również zastosować polerowany gładki beton jako element wykończenia łazienki.

6. Jakie płytki wybrać na podłogę?

Podłogi to elementy szybko brudzące, które łatwo absorbują bud. Fugi są szczególnie narażone na szybkie zabrudzenia. Zatem jak i co wybrać aby wygoda, czystość, łatwość w utrzymaniu czystości były możliwe? Gres lub kamień naturalny są najczęściej wybierane na podłogi w łazience jednak coraz częściej wybierane jest również drewno naturalne. Ze względów praktycznych warto na podłogę wybrać płytki gresowe o silnej teksturze, które zapewnią niski poziom poślizgu jednak na tyle duże aby zminimalizować szpary miedzy nimi. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w przypadku podłogi z ceramiki, będzie to praktyczne oraz solidne rozwiązanie na lata.

 7. Oświetlenie w łazience.

Minimum to 2 punkty oświetlenia ale najlepiej zaplanować ich 3 lub więcej. W przypadku nowoczesnych wnętrz w których dominują biele najlepiej zastosować światło chłodniejsze. Nad lustrem powinno znajdować się jedno ze źródeł światła. Drugie źródło powinno znajdować się w górnej części zapewniając oświetlenie ogólne.

8. Jakie kolory wybrać do łazienki?

Barwy chłodne, jasne takie jak błękit, zielony biel czy turkus najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych łazienkach. Biel kojarzona z czystością również będzie doskonałym wyborem.

Jasne kolory w połączeniu z błyszczącymi powierzchniami powiększają optycznie pomieszczenia dlatego warto je wybrać do małych łazienek. Ciemne kolory również mogą zostać użyte w łazienkach, jednak ze względu na to, iż pochłaniają one światło dlatego trzeba zrekompensować ten efekt dodatkowymi źródłami światła oraz stosować ciemne barwy tylko w przypadku pomieszczeń o większej powierzchni.

9. Pralka i inne urządzenia.

Łazienka to jedno z miejsc, w którym można najczęściej zobaczyć pralkę. Jednak istnieje wiele alternatyw takich jak szafa w korytarzu, kuchnia czy w przypadku domów piwnica. Pamiętajmy o tym, iż pranie to także duża wilgotność dlatego w łazience w której odbywa się pranie należy zapewnić doskonałe warunki wentylacyjne.

  10. Szafki oraz przechowywanie niezbędnych urządzeń/akcesoriów.

Wnękowe szafki z płytek to najtańsze, eleganckie oraz praktyczne rozwiązanie. Jednolite płytki z odpowiedni wykończonymi rogami, kantami, cokolikami. Na niektóre akcesoria takie jak kosmetyki półki nie muszą być głębokie, jeśli jednak chodzi o takie elementy jak ręczniki to minimalna głębokość szafki to 40 cm.

Warto również pomyśleć o wieszakach na ręczniki, uchwytach na szczoteczki czy innych na stałe przymocowanych elementach które zapobiegną luźno leżącym elementom na umywalce czy pralce.