Co to jest ✅rektyfikacja płytek❓ Czy każde płytki można położyć bez fugi❓

Co to jest ✅rektyfikacja płytek❓ Czy każde płytki można położyć bez fugi❓Proces produkcji płytek ceramicznych kończy się wypaleniem płytek w bardzo wysokiej temperaturze. Po tym procesie płytki ceramiczne są sortowane pod katem wymiarów i tutaj wkracza pojęcie rektyfikacji.

Proces produkcji płytek ceramicznych kończy się wypaleniem płytek w bardzo wysokiej temperaturze. Po tym procesie płytki ceramiczne są sortowane pod katem wymiarów i tutaj wkracza pojęcie rektyfikacji. Jest to posortowanie, przycięcie albo poddanie innym procesom płytek którego skutkiem jest otrzymanie płytek o identycznych wymiarach czyli rektyfikowanych.
Właśnie takie płytki przycięte pod kątem 90 stopni idealnie nadają się do układania bez spoiny!

Ale w jaki sposób dochodzi do rozbieżności w wymiarach płytek? Dlaczego wszystkie nie są takich samych wymiarów? Bardzo wysokie temperatury używane do procesu wypalania nie mogą być kontrolowane z dużą dokładnością. Są pewne normy w których się mieszczą dlatego może dojść od nieznacznych odchyleń między płytkami które są po sobie wypalane. Te różnice są niewielkie jednak mają znaczący wpływ na wymiary gotowych płytek.
Poddanie rektyfikacji prowadzi do uzyskania dokładności na poziomie 0,2mm! W przypadku płytek po wypaleniu dla wymiaru np. 60×60 ta rozbieżność może wynosić nawet 3mm!

Różnice mogą być bardziej widoczne dla płytek o większych wymiarach.
Drugim ważnym elementem jest uzyskanie idealnego kąta 90 stopni. Takie przycięcie gwarantuje idealne przyleganie do siebie płytek. Po wypaleniu w piecu płytki mają delikatnie zaoblony kształt co utrudnia położenie bardzo wąskiej spoiny.

A zatem rektyfikacja to jedyny sposób na idealnie równe płytki, gotowe do położenie bez fugi lub z bardzo małą ilością spoiny.
Koszt rektyfikacji zależy od wielu czynników. Wymiaru płytki, jej grubości oraz od partii jaką chcemy poddać rektyfikacji. Jest to od 10 do nawet 30 zł/m2 więcej niż w przypadku płytek nieobrobionych.
Fugą czy bez? Jak kłaść płytki i dlaczego?
Fuga w łączeniu płytek spełnia 2 zadania.
• Jedno to łączenie całej powierzchni w jedną nieprzepuszczalną warstwę,
• druga z nich to właściwość przeniesienia naprężeń, które powstają na skutek delikatnego poruszania się ścian, podłogi pod wpływem procesów wysychania, ruchów tektonicznych oraz innych.
Elementem praktycznym jest również możliwość łatwiejszego demontażu płytek w wypadku ich uszkodzenia i wymiany na nowe. Dzięki fudze można delikatnie odspoić jedną z nich bez uszkadzania sąsiednich płytek.
Nie każdy fachowiec wykona kładzenie płytek bez fugi lub z minimalną fugą. Jest to ważny element już w momencie podejmowania decyzji o wyborze ekipy budowlanej. Zanim dokonamy wyceny trzeba ustalić to z fachowcami i przedyskutować jakie ich zdaniem są możliwości i cena kładzenia płytek rektyfikowanych vs zwykłych nie poddanych temu procesowi.