Jakie płytki wybrać do łazienki?

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Trudne zadanie jakim jest wybór płytek do domowej łazienki to trudne zadanie. Zbyt wiele możliwości wyboru koloru, kształtu, wielkości oraz tekstury.  Do tego dochodzą płytki gładkie oraz coraz bardziej popularna ceramika z personalizowanymi nadrukami i innymi nowościami. Jednak dobra wiadomość to, że po wybraniu płytek najważniejsze już za nami.

Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które opisaliśmy w poniższym artykule. Gust to jeden z elementów, którego nie da się zasugerować, wybrać za osobę, która będzie w tych wnętrzach mieszkać. To my będziemy mieszkać w tym mieszkaniu, korzystać z łazienki i musimy czuć się dobrze. Kafle, które wybierzemy będą nam towarzyszyły przez kilka a może nawet kilkanaście lat.

Ściany, czyli płyty glazurowe, które swoje zastosowanie znajdują na ścianach ze względu na kruchość oraz cienką powłokę szkliwioną. Gres porcelanowym płyty wykonane z drobno zmielonego kwarcu, akolinu i skaleni to płyty bardzo wytrzymałe, o dużej odporności na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione jak również czasem są polerowane aby zapewnić większy połysk. Są dobrym rozwiązaniem na podłogi, w lokalach użytkowych oraz innych miejscach wymagających dużej wytrzymałości.

Klinkier szkliwiony ma bardzo wysokie parametry techniczne, występuje w różnych kolorach i idealnie nadaje się do wykorzystania w rustykalnych wnętrzach. Nadaje się na ściany oraz podłogi.

Fugi i jak sprawić aby ich nie było. Płytki rektyfikowane to takie które mają równo ścięte, idealnie dopasowane krawędzie. Najczęściej temu procesowi poddaje się płytki gresowe.

Białe płytki lub o beżowych odcieniach mogą sprawić iż wnętrza będą sprawiały wrażenia zbyt sterylnych i zimnych. Zatem najbardziej popularne są płytki w kolorach kość słoniowa, beż, migdał, odcienie szarości oraz inne delikatnie naturalne kolory. Ciekawe, powszechnie stosowane rozwiązanie to zestawienie w pionie lub poziomie 2 kolorów z których jeden wyróżnia się jasnym odcieniem a drugi znacznie ciemniejszym np. biel i czerń. Jednak w małych łazienkach powinno się nie przesadzać z ilością kolorów i nie przekroczyć 2.

Większe pomieszczenia dają większe możliwości i dobrowolność wyboru. Możemy eksperymentować z różnego rodzaju wykończeniem np. wprowadzając silne kontrasty np. łącząc matowe z błyszczącymi czy gładkie z silnie chropowatymi.

Możemy również eksperymentować z połączniem farby z płytkami, zastosować dekory czy inne obecnie rozwiązania.

Proporcje płytek to jeden z ważniejszych elementów. Do małych powierzchni lepiej stosować mniejsze płytki. Będą wyglądały spójniej jednocześnie będzie mniej odpadów ze względu na wykończenie. Typowe stosowane wymiary do 33×33 cm lub nawet w wielu wykończeniach 10x10cm.

Nasiąkliwość to parametr określający chłonność mierzoną procentowo. Czym mniejsza tym płytki lepsze do zastosowań w pomieszczeniach takich jak łazienka czy ubikacja.

Antypoślizgowość to również ważny parametr, wpływający na bezpieczeństwo użytkowania płytek w miejscach śliskich takich jak niezadaszone tarasy, schody wejściowe jak również posadzka w łazience czy kabina prysznicowa wykonana z płytek. Antypoślizgowość. Oznacza się ją w skali od R9 do R13, przy czym ostatnia wartość określa płytki najmniej śliskie.

Oferta na obecnym rynku jest różnorodna i dostępna dla każdego. Sklepy internetowe, stacjonarne markety budowlane zapewniają dostęp do wielu rodzajów płytek, jednak ważne abyśmy przemyśleli nasz wybór i stworzyli unikalną przestrzeń dla nas samych i naszych rodzin.