✔️Jakie płytki wybrać do łazienki❓

✔️Jakie płytki wybrać do łazienki❓ Trudne zadanie jakim jest wybór płytek do domowej łazienki to skomplikowane zadanie✔️. Zbyt wiele możliwości wyboru koloru, kształtu, wielkości oraz tekstury.

Jakie płytki wybrać do łazienki❓

Trudne zadanie jakim jest wybór płytek do domowej łazienki to skomplikowane zadanie✔️. Zbyt wiele możliwości wyboru koloru, kształtu, wielkości oraz tekstury.  Do tego dochodzą płytki gładkie oraz coraz bardziej popularna ceramika z personalizowanymi nadrukami i innymi nowościami. Jednak dobra wiadomość to, że po wybraniu płytek najważniejsze już za nami.

Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które opisaliśmy w poniższym artykule. Gust to jeden z elementów, którego nie da się zasugerować, wybrać za osobę, która będzie w tych wnętrzach mieszkać. To my będziemy mieszkać w tym mieszkaniu, korzystać z łazienki i musimy czuć się dobrze. Kafle, które wybierzemy będą nam towarzyszyły przez kilka a może nawet kilkanaście lat.

Ściany, czyli płyty glazurowe, które swoje zastosowanie znajdują na ścianach ze względu na kruchość oraz cienką powłokę szkliwioną. Gres porcelanowym płyty wykonane z drobno zmielonego kwarcu, akolinu i skaleni to płyty bardzo wytrzymałe, o dużej odporności na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione jak również czasem są polerowane aby zapewnić większy połysk. Są dobrym rozwiązaniem na podłogi, w lokalach użytkowych oraz innych miejscach wymagających dużej wytrzymałości.

Klinkier szkliwiony ma bardzo wysokie parametry techniczne, występuje w różnych kolorach i idealnie nadaje się do wykorzystania w rustykalnych wnętrzach. Nadaje się na ściany oraz podłogi.

Fugi i jak sprawić aby ich nie było. Płytki rektyfikowane to takie które mają równo ścięte, idealnie dopasowane krawędzie. Najczęściej temu procesowi poddaje się płytki gresowe.

Białe płytki lub o beżowych odcieniach mogą sprawić iż wnętrza będą sprawiały wrażenia zbyt sterylnych i zimnych. Zatem najbardziej popularne są płytki w kolorach kość słoniowa, beż, migdał, odcienie szarości oraz inne delikatnie naturalne kolory. Ciekawe, powszechnie stosowane rozwiązanie to zestawienie w pionie lub poziomie 2 kolorów z których jeden wyróżnia się jasnym odcieniem a drugi znacznie ciemniejszym np. biel i czerń. Jednak w małych łazienkach powinno się nie przesadzać z ilością kolorów i nie przekroczyć 2.

Większe pomieszczenia dają większe możliwości i dobrowolność wyboru. Możemy eksperymentować z różnego rodzaju wykończeniem np. wprowadzając silne kontrasty np. łącząc matowe z błyszczącymi czy gładkie z silnie chropowatymi.

Możemy również eksperymentować z połączniem farby z płytkami, zastosować dekory czy inne obecnie rozwiązania.

Proporcje płytek to jeden z ważniejszych elementów. Do małych powierzchni lepiej stosować mniejsze płytki. Będą wyglądały spójniej jednocześnie będzie mniej odpadów ze względu na wykończenie. Typowe stosowane wymiary do 33×33 cm lub nawet w wielu wykończeniach 10x10cm.

Nasiąkliwość to parametr określający chłonność mierzoną procentowo. Czym mniejsza tym płytki lepsze do zastosowań w pomieszczeniach takich jak łazienka czy ubikacja.

Antypoślizgowość to również ważny parametr, wpływający na bezpieczeństwo użytkowania płytek w miejscach śliskich takich jak niezadaszone tarasy, schody wejściowe jak również posadzka w łazience czy kabina prysznicowa wykonana z płytek. Antypoślizgowość. Oznacza się ją w skali od R9 do R13, przy czym ostatnia wartość określa płytki najmniej śliskie.

Oferta na obecnym rynku jest różnorodna i dostępna dla każdego. Sklepy internetowe, stacjonarne markety budowlane zapewniają dostęp do wielu rodzajów płytek, jednak ważne abyśmy przemyśleli nasz wybór i stworzyli unikalną przestrzeń dla nas samych i naszych rodzin.