✔️Niewielka łazienka – jak ją powiększyć❓

✔️Niewielka łazienka – jak ją powiększyć❓ Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu. Swoją rangą dorównuje kuchni i tak samo jak ona, powinna być funkcjonalna i ładna. Łazienki w domach są zdecydowanie większe od łazienek w mieszkaniach.

Niewielka łazienka – jak ją powiększyć

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu. Swoją rangą dorównuje kuchni i tak samo jak ona, powinna być funkcjonalna i ładna. Łazienki w domach są zdecydowanie większe od łazienek w mieszkaniach. Oszczędne projektowanie mieszkań pod względem metrażu sprawia, że powierzchnia takich łazienek nie przekracza 4 do 5 metrów. Tymczasem wygodne minimum rozpoczyna się od 6 metrów. Co więcej, w domach często mamy tak zwane combo, czyli pełnometrażowa łazienka + małe WC. Takie połączenie ułatwia normalne funkcjonowanie rodziny – szczególnie w godzinach porannych. Jest również wygodne kiedy przyjmujemy gości.

Jak poprawić funkcjonalność małej łazienki?

Niewielkie łazienki można nieznacznie powiększyć kosztem innych pomieszczeń, przesuwając o kilkadziesiąt centymetrów ściany działowe. Należy o tym pomyśleć już na etapie uzgadniania projektu. Większą powierzchnię można również wygospodarować, zastępując klasyczną wannę kabiną prysznicową, a wolno stojącą muszlę klozetową podwieszanym kompaktem. Oszczędność nawet kilkunastu centymetrów będzie zauważalna i poprawi wygodę użytkowania łazienki.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Istnieją również sposoby na to, aby stworzyć iluzoryczne wrażenie większego pomieszczenia. Wystarczy w tym celu umiejętnie zaprojektować wygląd podłogi, wybierając większe płytki ceramiczne. Płytki o wymiarach 40×40 cm lub większe, optycznie wygładzają powierzchnię, sprawiając wrażenie że jest ona rozleglejsza. Nie bez znaczenia jest również wzór, w jaki płytki są układane.

  • Prostokątne płytki podłogowe należy układać poziomo, aby poszerzyły łazienkę.
  • Układając z płytek podłogowych pasy, wydłużamy optycznie pomieszczenie.
  • Kwadratowe płytki ułożone na ukos (w romby) również powiększają łazienkę.

Powyższe wskazówki należy łączyć z jasnymi kolorami i gładkimi powierzchniami ścian, które odbijają światło. W tym celu można wykorzystać lustra, szkliwioną glazurę oraz szklane ścianki oddzielające wannę lub natrysk.