Układamy płytki w łazience – jak robić to ✅prawidłowo❓

Układamy płytki w łazience – jak robić to ✅prawidłowo❓Układaniu płytek ceramicznych w łazience, zawsze powinno towarzyszyć staranne przygotowanie podłoża. Jest to kluczem do szybkiego i dokładnego wykonania pracy. Najważniejszym czynnikiem jest uzyskanie jednolicie równej i stabilnej powierzchni na podłodze i ścianach. Wiele osób podczas układania glazury popełnia kardynalny błąd i ewentualne nierówności uzupełnia zaprawą klejową.

Układamy płytki w łazience – jak robić to ✅prawidłowo❓

Układaniu płytek ceramicznych w łazience, zawsze powinno towarzyszyć staranne przygotowanie podłoża. Jest to kluczem do szybkiego i dokładnego wykonania pracy. Najważniejszym czynnikiem jest uzyskanie jednolicie równej i stabilnej powierzchni na podłodze i ścianach. Wiele osób podczas układania glazury popełnia kardynalny błąd i ewentualne nierówności uzupełnia zaprawą klejową. Tymczasem nie jest to odpowiedni materiał do tego celu. Zbyt duża grubość powłoki, w rzeczywistości traci elastyczność i sprężystość, nie zapewniając prawidłowej siły mocowania.

Impregnacja podłoża jest ważna

Jeśli wylewka betonowa i tynk na ścianie są równe i suche, warto zaimpregnować je gruntem. Poprawia to siłę wiązania i pozwala uniknąć zbyt szybkiego wpijania wilgoci z zaprawy klejowej. Dzięki temu siła trzymania płytek będzie znacznie większa.

Nie zapomnij o folii w płynie

Łazienka jest pomieszczeniem mokrym, dlatego należy zadbać o ułożenie specjalnej warstwy przeciwwilgociowej, która zabezpieczy strop i ściany przed chłonięciem wilgoci. Należy do tego celu zastosować folię w płynie, którą w kilku warstwach nakładamy na podłogę i ściany, wcześniej przez nas zagruntowane. Tego typu zabezpieczenie należy stosować przede wszystkim w brodzikach, jak i na całej powierzchni podłogi.

Odpowiedni klej do rodzaju płytek

W sprzedaży jest wiele rodzajów zapraw klejowych do płytek ceramicznych. Wybierając klej, należy dopasować go do wielkości płytek. Do większych rozmiarów zaleca się stosować kleje uelastycznione – odkształcalne C2. Należy je stosować również na podłogach z ogrzewaniem podłogowym oraz na ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Nie należy również przekraczać zalecanej przed producenta grubości warstwy zaprawy klejowej – zazwyczaj jest to od 2 do 3 mm. Zaprawa cienkowarstwowa powinna być rozprowadzana przy pomocy pacy z grzebieniem.